Rusia evakuon 60,000 njerëz nga Kherson

Rusia evakuon 60,000 njerëz nga Kherson

Rusia rrit zhvendosjen e civilëve në Kherson. Së shpejti mund të humbasë një nga çmimet më të mëdha të luftës së saj.

Udhëheqësit e instaluar nga Rusia në rajonin Kherson të Ukrainës të mërkurën filluan masivisht të rrisin zhvendosjen e deri në 60,000 njerëzve mes paralajmërimeve mbi aftësinë e Rusisë për t’i bërë ballë një kundër-ofensive ukrainase, shkruan CNN.

Zyrtarët ukrainas kanë akuzuar Rusinë për gjenerimin e “histerisë” për të detyruar njerëzit të largohen.

Banorët në qytetin Kherson filluan të marrin mesazhe me tekst të mërkurën në mëngjes nga administrata pro-ruse.“Të dashur banorë”, shkruhej aty. “Evakuoni menjëherë.

Do të ketë granatime të zonave të banuara nga Forcat e Armatosura të Ukrainës. Do të ketë autobusë nga ora 7:00, nga Rechport [porti i lumit] deri në Bregun e Majtë.”Ndërkohë të mërkurën, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi se ai kishte nënshkruar një ligj që vendos ligjin ushtarak në Kherson dhe tre rajone të tjera të Ukrainës që Kremlini pretendon se i ka aneksuar, në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare.

Rajonet e tjera janë Zaporizhzhia, Donetsk dhe Luhansk.Në daljen e tij të parë në televizionin shtetëror rus si komandant i ri i Kremlinit për Ukrainën, gjenerali Sergey Surovikin tha të martën në mbrëmje se situata në Kherson ishte “shumë e thjeshtë” dhe “shumë e vështirë”.

“Planet dhe veprimet tona të mëtejshme ndaj qytetit të Khersonit do të varen nga situata ushtarake dhe taktike në terren”, tha ai.

Forcat ukrainase kanë përparuar nëpër disa pjesë të rajonit Kherson javët e fundit, duke kapur fshatra dhe toka bujqësore përgjatë bregut perëndimor të lumit Dnipro, i njohur gjithashtu si bregu i djathtë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit