Rusia fton amerikanët: Ju ftojmë t’i bashkoheni Federatës Ruse

Rusia fton amerikanët: Ju ftojmë t’i bashkoheni…

Tolmachev së fundmi ka reaguar ndaj një sondazhi në internet të qytetarëve amerikanë që duan të largohen për shkak të, siç e quan ai, një “politikës së jashtme të dështuar amerikane”.

Sipas sondazhit, 80 për qind e banorëve të New Hampshire donin të largoheshin nga shteti, shkruan Uniland.

“Iniciativa të tilla janë sinjal se qytetarët e Shteteve të Bashkuara janë të pakënaqur me udhëheqjen e tyre dhe janë të gatshëm të ndërmarrin masa ekstreme, deri në shkëputje, nëse vazhdon politika aktuale e Amerikës”, tha Tolmaçev.

“Është e rëndësishme që votimi të bëhet jo në rrjetet sociale, por zyrtarisht dhe në mënyrë legjitime, si në republikat e Krimesë, Sevastopol, Donetsk dhe Luhansk, provincat Zaporizhzhia dhe Kherson”.

Siç raportohet nga Newsweek, një person komentoi nën sondazh: “Shumica e Oregonit dëshiron të largohet nga Oregon. Unë mbështes lëvizjen e madhe të Idahos.”Dhe kështu duhet të bëjnë njerëzit që jetojnë në Teksas, Florida, Idaho dhe kudo në mes.

Unë mbështes çdo shtet që dëshiron të arrijë shtetësinë.”Cynthia Nicoletti, profesore e drejtësisë në Shkollën Juridike të Universitetit të Virxhinias, i tha botimit se shkëputja është antikushtetuese.Ajo tha: “Shtetet nuk mund të ndahen në mënyrë të njëanshme nga SHBA.

Kjo u krijua si nga rezultati i Luftës sonë Civile ashtu edhe nga Gjykata e Lartë në çështjen e vitit 1869 Texas kundër White. Neni I, seksioni 10 i Kushtetutës gjithashtu ndalon shtetet nga hyrja në aleanca, traktate ose konfederata.

“Unë supozoj se teorikisht është një pyetje e hapur nëse një shtet mund të shkëputet me pëlqimin e Kongresit apo me pëlqimin e të gjitha shteteve të tjera.”Ka disa fjalë të ashpra për mundësinë që të gjitha shtetet të bien dakord për të lejuar një shtet të shkëputet në fjalimin e parë inaugurues të Linkolnit dhe në Teksas kundër White.”Megjithatë, Nicoletti shkoi aq larg sa tha se e gjithë situata ‘nuk është një skenar realist’.

Ndërsa lufta vazhdon dhe Rusia tregon shenja graduale dobësie, Evgeny Popov i Dumës ka pohuar së fundmi se është një ‘mit’ që Rusia po e humb luftën në Ukrainë.Ai tha për programin World At One të BBC Radio 4:

“Është një mit, ne nuk po humbasim gjithçka. Jemi në proces të operacionit tonë special ushtarak.Kur u pyet për shënjestrimin e infrastrukturës civile, ai shtoi: “Nëse shihni disa raketa dhe goditje në terren për fëmijë, kjo ishte rezultat i punës së sistemit antiraketë, sistemit ukrainas.

“Të gjitha raketat tona ishin në shënjestër (në) infrastrukturën energjetike, qendrat e komunikimit dhe shtabet ushtarake…“Ne nuk do të sulmojmë civilët në Ukrainë, nuk do të sulmojmë njerëzit. Ne do ta përfundojmë këtë luftë. Ne do të mbrojmë njerëzit në Rusi”.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit