Sezoni i gripit, shtrimet në spital nuk kanë qenë kaq të larta prej më shumë se një dekade

Sezoni i gripit, shtrimet në spital nuk…

Sezoni i gripit është rritur herët në Shtetet e Bashkuara dhe shtrimet në spital të gripit janë më keq se zakonisht për këtë periudhë të vitit, sipas të dhënave të publikuara të premten nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Ka kaluar më shumë se një dekadë që nga pandemia e gripit të derrit H1N1 që kur normat e shtrimit në spital të gripit kanë qenë kaq të larta në këtë pikë të sezoni, shkruan CNN.

CDC vlerëson se ka pasur të paktën 880,000 sëmundje, gati 7,000 shtrime në spital dhe 360 ​​vdekje nga gripi në SHBA këtë sezon.

Vdekja e parë pediatrike në vend u raportua këtë javë. Marrja e vaksinës kundër gripit është ende mënyra më e mirë për të mbrojtur veten, thonë ekspertët. Dhe koha më e mirë për ta bërë këtë është tani.

Ju lutemi merrni atë këtë pasdite. Mos vononi”, tha Dr. William Schaffner, drejtor mjekësor i Fondacionit Kombëtar për Sëmundjet Infektive dhe profesor në Qendrën Mjekësore të Universitetit Vanderbilt.

Ne jemi në një garë pak me virusin,” tha ai, me sezonin e gripit që fillon të paktën një muaj më herët se zakonisht.

Dhe duhen nga 10 ditë deri në dy javë që vaksina të ofrojë mbrojtje të plotë. Ngjashëm me vitet e mëparshme, CDC rekomandoi që njerëzit të marrin vaksinën e gripit përpara fundit të tetorit.

Por normat e vaksinimit të gripit janë më të ulëta se zakonisht për këtë periudhë të vitit. Rreth 128 milionë doza të vaksinës së gripit janë shpërndarë këtë sezon, krahasuar me 140 milionë në këtë pikë vitin e kaluar dhe 156 milionë një vit më parë, sipas të dhënave të CDC.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit