Shaw shënoi pas pothuajse 2 minutash kundër Italisë, por ai nuk ëshë goli më i shpejtë në histori

Shaw shënoi pas pothuajse 2 minutash kundër…

Anglia ishte në një fillim fantastik në finalen e Euro 2020 kundër Italisë, pasi Luke Shaw shënoi një gol në vetëm një minutë dhe 57 sekonda nga fillimi i ndeshjes.

Hapja e Shaw ishte goli më i shpejtë ndonjëherë i shënuar në finale të Kampionatit Evropian, si dhe i pari i tij për ekipin kombëtar të Anglisë.

Chus Pereda më parë mbajti rekordin për golin më të shpejtë në finale pas përpjekjes së tij në fitoren 2-1 të Spanjës ndaj BRSS në 1964.

Por, a ishte momenti i mbylljes së syrit dhe t’iu mungonte Shaw-it goli më i shpejtë i shënuar ndonjëherë, apo ai rekord i përket një futbollisti tjetër?

Pavarësisht se goli i Luke Shaw u zhvillua në më pak se dy minuta, ai është larg golit më të shpejtë të regjistruar ndonjëherë.

Ky rekord i takon Gavin Stokes në ndeshjen e vitit 2017 midis Maryhill dhe Clydebank.

Kjo ndeshje ishte një ndeshje junior futbolli jo-ligë që përfshinte dy skuadra nga Divizioni i Parë i Superligës West of Scotland në futbollin Skocez. Stokes shënoi golin në vetëm 2.1 sekonda.

Sidoqoftë, goli më i shpejtë i njohur zyrtarisht nga Shoqata e Futbollit ishte gjatë një ndeshje amatore midis Cowes Sports Res në 2004. v Eastleigh Res.

Marc Burrows shënoi golin e hapjes në vetëm 2.56 sekonda të lojës.

Raportet e dëshmitarëve okularë tregojnë se qëllimi u ndihmua nga një erë shumë e fortë pasuese, por sidoqoftë është mbresëlënëse.

Megjithëse Shaw mban rekordin për golin më të shpejtë të shënuar në finalen e Kampionatit Evropian, goli më i shpejtë ndonjëherë në një ndeshje i takon Dmitri Kirichenko.

Kirichenko shënoi golin e hapjes vetëm 67 sekonda në ndeshjen midis Rusisë dhe Greqisë në 2004.

Goli më i shpejtë i shënuar ndonjëherë në një finale të Kupës së Botës ishte nga Hakan Şükür, i cili shënoi në vetëm 10.8 sekonda në ndeshjen e vitit 2002 midis Republikës së Koresë dhe Turqisë.