SHBA/ Aktivitetet ushtarake të Kinës në ngushticën e Tajvanit minojnë paqen

SHBA/ Aktivitetet ushtarake të Kinës në ngushticën…

Shtetet e Bashkuara po monitorojnë nga afër veprimet e Kinës në ngushticën e Tajvanit dhe thonë se stërvitjet ushtarake të Pekinit po minojnë paqen dhe stabilitetin në rajon. 

Kanalet tona të komunikimit me Kinën mbeten të hapura dhe ne kemi kërkuar vazhdimisht informacione”, tha një zyrtar i lartë amerikan.

Ushtria e Kinës tha se kishte “përfunduar me sukses” stërvitjet ushtarake që synojnë të rrethojnë ishullin autonom të Tajvanit, të cilin Pekini e konsideron një provincë kineze të planifikuar për ribashkim me kontinentin.

Stërvitjet janë denoncuar nga Tajvani dhe SHBA, me Uashingtonin që bëri thirrje për informacione. Në të kundërt, për Rusinë, e cila ka deklaruar një bashkëpunim “të pakufishëm” me Kinën, Pekini ka të drejtë t’i përgjigjet provokimeve të përsëritura kundër saj dhe të kryejë stërvitje ushtarake rreth Tajvanit.

Kina ka të drejtën sovrane të reagojë ndaj veprimeve provokuese nga SHBA kryesisht duke kryer stërvitje ushtarake”, tha zëdhënësi presidencial rus Dmitry Peskov.

Në këtë sfond tensioni, Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi të hënën se Sekretari i Shtetit Anthony Blinken do të udhëtojë në Vietnamin fqinj të Kinës në fund të javës, ku do të diskutojë “vizionin tonë të përbashkët për një rajon Indo-Paqësor që do të përparojë. Do të jetë vizitë paqësore”.

Pas përfundimit të stërvitjeve ushtarake, ministria e jashtme e Tajvanit akuzoi Kinën për minimin e “paqes dhe stabilitetit” në rajon.

SHBA-ja tregoi se dëshironte të bënte gjithashtu një shfaqje force: shkatërruesi amerikan USS Milius kreu sot një “operacion lundrimi falas” në një zonë të Detit të Kinës Jugore të pretenduar nga Pekini. Një “ndërhyrje” që Kina e denoncoi menjëherë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit