SHBA “i jep leje” Irazelit për operacionin tokësor në Rafah

SHBA “i jep leje” Irazelit për operacionin…

SHBA ka miratuar një operacion të mundshëm izraelit në Rafah në këmbim që Izraeli që të mos kryejë kundërsulme ndaj Iranit, sipas një raporti të së enjtes nga gazeta e Katarit The New Arab.

Një zyrtar i lartë i tha The New Arab  se “Kryeministri Benjamin Netanyahu arriti të merrte miratimin amerikan për një operacion ushtarak në Rafah, në këmbim që Izraeli të përmbahej nga kryerja e një operacioni të gjerë ushtarak kundër Iranit në përgjigje të sulmit të tij të fundit”.

Ai pretendoi se “diskursi i një përgjigjeje izraelite ndaj Iranit bie ndesh me dëshirat e administratës amerikane dhe nuk është realist, duke pasur parasysh pretendimet izraelite se Shtetet e Bashkuara luajtën rolin kryesor në zmbrapsjen e sulmit iranian dhe parandalimin e suksesit të tij”.

Burimi vuri në dukje se “IDF kreu sulme ajrore të enjten gjatë natës në disa zona ngjitur me kufirin midis Rripit të Gazës dhe Egjiptit”, duke shtuar se “zyrtarët përkatës në Egjipt u njoftuan përpara ekzekutimit të disa prej këtyre sulmeve, raporton The Jerusalem Post.

Raporti i Katarit vuri në dukje gjithashtu se Egjipti po ilustron gatishmërinë e plotë të forcave të tij të stacionuara në veri të Sinait, përgjatë brezit kufitar 14 kilometra me Rripin e Gazës, si pjesë e një plani për t’u marrë me skenarin e një pushtimi tokësor në Rafah.

Duke folur për pushtimin e mundshëm tokësor izraelit, profesori egjiptian i së drejtës Dr. Ayman Salama deklaroi se çdo modifikim në situatën ushtarake kërkon miratimin e Egjiptit, “dhe Izraeli nuk do të jetë në gjendje të krijojë zona tampon në kufirin egjiptian-izraelit ose të modifikojë aneksin e sigurisë së traktatit të paqes mes dy vendeve.”

Egjipti mban një pozicion kritik në mes të luftës së vazhdueshme në Gaza, pasi ndan kufijtë me qytetin jugor të Gazës, Rafah, si dhe një kufi të madh me Izraelin.

Zyrtarët ushtarakë egjiptianë kanë pohuar më parë se ata janë “gati për të gjithë skenarët” dhe se Izraeli duhet të evakuojë siç duhet qytetin e popullatës civile të Rafah-ut përpara se të mbyllet çdo vendkalim kufitar. 

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit