SHBA/ Makina shtyp tetë emigrantët që po prisnin autobusin

SHBA/ Makina shtyp tetë emigrantët që po…

Tetë persona janë vrarë në shtetin amerikan të Teksasit, pasi një makinë goditi një grup njerëzish që po qëndronin në një stacion autobusi. 

Incidenti ndodhi në qytetin Brownsville pranë kufirit meksikan, ndërsa pesë persona të tjerë janë plagosur, disa prej tyre në gjendje kritike.

Shoferi është arrestuar dhe akuzuar. Policia e Brownsville thotë se nuk është e qartë nëse incidenti ishte i qëllimshëm.

Drejtori i Qendrës Peshkopi Enrique San Pedro Ozanam aty pranë, Victor Maldonado, tha për programin Newshour të Shërbimit Botëror të BBC-së se pamjet e vëzhgimit treguan një SUV duke ndezur një dritë të kuqe dhe duke iu afruar stacionit të autobusit me shpejtësi.

Automjeti më pas goditi bordurën dhe fluturoi rreth 60 metra, duke goditur ata që ishin në rrugë. Maldonado tha se afërsisht gjysmë ore para incidentit, një grup prej rreth 20 personash që kishin qëndruar në qendrën e emigracionit u larguan dhe u nisën për të pritur në stacionin e autobusit. Ai më herët i tha Associated Press se shumica e viktimave ishin burra venezuelianë.

Disa kishin ndërmend të kapnin një autobus lokal në qendër të qytetit për t’u lidhur me autobusë të tjerë që shkonin në pjesë të ndryshme të SHBA-së, për të cilin kishin tashmë bileta.

Ai shtoi se nuk kishte parë ndonjë armiqësi ndaj emigrantëve në qytet, por citohet të ketë thënë për KRGV-TV, një media lokale, se njerëzit kishin ardhur te porta që nga incidenti dhe i thanë rojeve të sigurisë se arsyeja që pse kjo ngjarje kishte ndodhur “ishin ata”. 

Pas incidentit, policia tha se shoferi u dërgua në spital për trajtim dhe iu nënshtrua testeve të drogës dhe alkoolit. Raportohet se ai nuk ka qenë bashkëpunues me autoritetet./BBC

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit