SHBA paralajmëron Europën për një pushtim rus të Ukrainës, Rusia çon më shumë tanke

SHBA paralajmëron Europën për një pushtim rus…

SHBA ka paralajmëruar Europën për një pushtim rus të Ukrainës.

Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara se Rusia mund të ndërmarrë veprime agresive mes tensioneve mbi kufirin bjelloruso-polak dhe një situatë gjithnjë e më të dobët me furnizimin me gaz natyror të Evropës.

Frika për një operacion të mundshëm ushtarak u rritën pjesërisht nga një ngritje e fuqisë së luftarake ruse në kufirin e saj me Ukrainën, raportoi fillimisht Bloomberg.

Zyrtarët amerikanë kanë informuar homologët e tyre evropianë, por vlerësimi i tyre bazohet gjithashtu në njohuritë që ata nuk i kanë ndarë ende me aleatët e BE-së, thanë për gazetën njerëz të afërt me historinë.

Një përgjigje e koordinuar kolektive nuk do të ishte e mundur derisa i gjithë ai informacion të ndahet mes tyre.

Rusia i mohoi akuzat, por shprehu zemërimin për anijet luftarake amerikane në Detin e Zi, për të cilat thotë se lundronin shumë afër territorit të saj.

Një burim i lidhur me Kremlinin tha se Rusia nuk po kërkon të nisë një luftë me Ukrainën, por tregoi se ishte e përgatitur nëse do të ishte e nevojshme.

Një zyrtar i Kremlinit vuri në dukje se një sulm i hapur rus do të shkaktonte zemërim publik në Ukrainë dhe në mesin e komunitetit global. Por ata kanë një plan për t’iu përgjigjur ‘provokimeve’ të vendit më të vogël, thanë ata.

Gjatë javëve të fundit Rusia ka zhvendosur tanke dhe artileri në kufirin e saj me Ukrainën, tregoi një analizë nga Bloomberg në fillim të kësaj jave.

Kjo e detyroi drejtorin e CIA-s, Bill Burns, të fluturonte për në Moskë dhe të kishte një takim të rrallë kokë më kokë me presidentin Vladimir Putin.

Atje ai ndau shqetësimet ‘serioze’ të SHBA-së për instalimet e ushtrisë, thanë burimet për CNN.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit