Shembet garazhi gjigant i parkimit në Manhatan

Shembet garazhi gjigant i parkimit në Manhatan

Një garazh parkimi në Ann Street në Lower Manhattan u shemb të martën pasdite, duke vrarë një person dhe duke plagosur pesë të tjerë.

Fotot dhe videot nga vendi i ngjarjes, në Rrugën Ann 37, midis rrugëve Nassau dhe William, shfaqin makina të rëna njëra mbi tjetrën dhe pluhur që ngrihej nga lartë.

habitur. Zyrtarët fillimisht thanë se kishin raporte për njerëz të bllokuar, por shefi John M. Esposito, shefi i operacioneve të Departamentit të Zjarrfikësve, tha në një konferencë shtypi se ai besonte se të gjithë punëtorët në garazh ishin evakuuar.

Kryebashkiaku Eric Adams, duke folur në konferencën për shtyp, tha se katër nga të lënduarit në garazh ishin shtruar në spital, ndërsa viktima nuk është identifikuar ende. 

Kazimir Vilenchik, ushtrues detyre i komisionerit të ndërtesave të qytetit të Nju Jorkut, tha në konferencën për shtyp se ndërtesa kishte disa shkelje të hapura që datojnë që nga viti 2003, megjithëse ai gjithashtu tregoi se ishin paraqitur plane për t’i korrigjuar ato në 2010.

Në vitin 2003 ky garazh është renditur me probleme ku citohet se dy prej tyre ishin “çarjet e pllakave të tavanit të katit të parë” dhe “mungesa e betonit të trarëve prej çeliku”. Është e paqartë nëse këto kushte ishin korrigjuar ose mund të kishin shkaktuar ngjarjen.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit