Shembet një urë në Indi, 130 të vdekur

Shembet një urë në Indi, 130 të…

Të paktën 130 njerëz u vranë në Indi pasi u shemb një urë këmbësore e epokës koloniale, duke bërë që shumë njerëz të bien në lumin poshtë, tha policia të hënën.

Transmetuesi NDTV raportoi se ura u rihap pavarësisht se nuk kishte një certifikatë sigurie dhe se pamjet video të së shtunës treguan se ajo lëkundet.

Autoritetet nisën një operacion shpëtimi pas shembjes, me varka dhe zhytës të vendosur për të kërkuar për personat e zhdukur. Kryeministri Narendra Modi, i cili po vizitonte shtetin e tij të lindjes, Gujarat, njoftoi kompensimin për të vrarët dhe të plagosurit në aksident.

Modi “kërkoi mobilizimin urgjent të ekipeve për shpëtim (operacione)”, shkroi zyra e tij në Twitter.“ Ai ka kërkuar që situata të monitorohet nga afër dhe vazhdimisht, dhe (që autoritetet) të ofrojnë të gjithë ndihmën e mundshme për të prekurit.

Qeveria e Gujarat në faqen e saj zyrtare e përshkruan urën si “një mrekulli inxhinierike e ndërtuar në fillim të shekullit”. Aksidentet nga infrastruktura e vjetër dhe e mirëmbajtur keq duke përfshirë urat janë të zakonshme në Indi.

Në vitin 2016, rrëzimi i një mbikalimi në një rrugë të frekuentuar në qytetin lindor të Kalkuta vrau të paktën 26 njerëz. Punonjësit e shpëtimit nxorrën afro 100 persona të plagosur nën pllaka të mëdha betoni dhe metali.

Në vitin 2011, të paktën 32 njerëz u vranë kur një urë e mbushur me turma festivalesh u shemb në Indinë verilindore, rreth 30 km nga qyteti kodrinor i Darjeeling. Më pak se një javë më vonë, rreth 30 njerëz u vranë kur një urë këmbësore mbi një lumë në shtetin verilindor të Arunachal Pradesh u shemb.

Në vitin 2006, të paktën 34 njerëz u vranë kur një urë 150-vjeçare u shemb në një tren pasagjerësh në stacionin hekurudhor në shtetin lindor të Bihar.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit