Shkatërrohet banda shqiptaro-italiane e kokainës, policia zbërtheu kodet e përdorura nga grupi

Shkatërrohet banda shqiptaro-italiane e kokainës, policia zbërtheu…

Një grup prej 29 personash, mes tyre 3 shqiptar, që akuzohen për trafik droge janë goditur nga policia italiane.

Mësohet se gjatë orëve të para të mëngjesit të djeshëm karabinierët ekzekutuan urdhrin e lëshuar nga gjykata për 7 persona “arrest me burg”, 10 në “arrest shtëpie”, 3 “ndalim qëndrimi” dhe 5 “detyrim paraqitje”.

Ndërkohë për 3 persona të tjerë masa e sigurisë u refuzua ndërsa për një të katërt u anulua.

Prokurori i Frosinone Antonio Guerriero në një reagim tregon se “gjatë hetimeve u zbulua rrezikshmëria  e grupit, të cilët me veprimtarinë e tyre të lulëzuar kriminale, kanë gjeneruar një alarm të dukshëm shoqëror në qytetin e Frosinone dhe komunat fqinje”.

Sipas mediave Italiane po ashtu ditën e djeshme janë ekzekutuar 20 urdhra për kontroll në banesë, ku u përdorën qen anti-drogë dhe helikopter.

Raportohet se gjykata ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg për Ivano Lanzone, 41 vjeç nga Castrovillari, Artan Cela, 46-vjeç shqiptar, Gualjot Isaj 38-vjeç shqiptar nga Frosinone, Francesco Marcoccia, 36-vjeç nga Frosinone, Giovanni De Luca, 50 –vjeç nga Frosinone, Loris Iannoni, 31 –vjeç nga Supino dhe Mariannina Micera, 66 –vjeç nga Frosinone.

“Arrest shtëpie” është dhënë për Rachid Nadif, 41 –vjeç marokenë nga Frosinone, Davide Mulazzi, 29-vjeç nga Roma, Adriano Battista, 41-vjeç nga Fondi, Ivan Cupido, 21-vjeç nga Frosinone, Olsjion Koka, 35-vjeç  shqiptar nga Frosinone, Roberto Ciotoli, 28-vjeç nga Frosinone, Stefano Marini, 24-vjeç nga Frosinone, Mattia Nobili, 29-vjeç nga Torrice, Mariano Tiberia, 31-vjeç nga Frosinone dhe Gianluca Arduini, 40-vjeç nga Torrice.

Aktiviteti hetimor filloi në 18 maj 2019 pas seancës dëgjimore, nga Karabinierët e Supino dhe Norma e Frosinones, të një personi të cilët zbuluan se ai po përdorte kokainë. Kështu ai u vu në përgjim.

Nga kjo, shkruan magjistrati hetues Ida Logoluso në urdhrin e paraburgimit, “është arritur identifikimi progresiv i të dyshuarve të tjerë, të gjithë të përfshirë, për arsye të ndryshme, në një aktivitet të madh të tregtimit të drogës”, kokainë, hashash dhe marihuanë.

Sipas hetuesve ata përdornin një gjuhë me kode për të mos u kuptuar nga policia. Megjithatë pas përgjimeve policia arriti të kapte një sasi prej 5 kg kokainë me vlerë 200 mijë euro ku edhe ranë në pranga 4 persona të grupit.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit