Shpërthen vullkani më aktiv në botë!

Shpërthen vullkani më aktiv në botë!

Vullkani më i madh aktiv në botë, Mauna Loa i Hawait, ka shpërthyer për herë të parë pas 40 vitesh. Banorët janë paralajmëruar më herët për rrezikun e tij. Shërbimi Gjeologjik i SHBA ka bërë të ditur se situata mund të ndryshojë me shpejtësi gjatë orëve në vijim.

Vullkani ngrihet 4,169m mbi nivelin e detit dhe përfshin një sipërfaqe prej 5,179 km katrore. Sipas ekspertëve shpërthimi i këtij vullkani, sipas ekspertëve erdhi pas një seri tërmetesh që lëkundën rajonin ditët e fundit. Mauna Loa ka shpërthyer 33 herë që nga viti 1843. .

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit