Shpërthimi i urës në Krime, Vladimir Putin akuzon Ukrainën për terrorizëm

Shpërthimi i urës në Krime, Vladimir Putin…

Presidenti rus Vladimir Putin ka akuzuar Ukrainën për sulmin ndaj urës drejt Krimesë së aneksuar nga Rusia, duke thënë se ishte një “akt terrorizmi”.

Presidenti Putin tha se forcat e inteligjencës së Ukrainës kishin synuar të shkatërronin një pjesë kritike të infrastrukturës civile të Rusisë, raporton BBC.

Ai foli në një takim me kreun e Komitetit Hetues të Rusisë, Alexander Bastrykin.

Zyrtarët thonë se tre persona u vranë nga shpërthimi në urë. Viktimat ishin në një makinë aty pranë kur shpërtheu një kamion, thonë zyrtarët rusë.

Kalimi hekurudhor dhe rrugor u hap në vitin 2018 dhe është një rrugë kryesore furnizimi për pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit