Shqipëria e nis me këmbë të mbarë 'Nations League'

Shqipëria e nis me këmbë të mbarë…

Shqipëria e nis me këmbën e mbarë duke triumfuar me rezultatin 0-2 në ndeshjen e parë të edicionit të dytë të Ligës së Kombeve kundër Bjellorusisë në transfertën e Minskut.

Edi Reja i qëndroi besnik rreshtimit të tij 3-5-2 ku përfaqësuesja jonë iu përgjigj mjaft mirë në fushë, duke fituar bindshëm. Shqipëria merr kështu kryesimin e grupit 4 në Ligën C, me tre pikë, aq sa ka edhe Kazakistani që gjithashtu triumfoi 0-2 në transfertën ndaj Lituanisë. Vlen te théksohet se kjo fitore u arrit me shumë véshtirësi sepse ekipi ynë kishte mùngesa të shumta.Image may contain: 3 people, people playing sports and outdoor

Shkëndija e parë ishte e kuqezinjve në minutën e 6’, që i shkuan pranë golit me sulmuesin Sokol Cikalleshi. Aksioni nisi nga krahu i majtë, ku Trashi lirohet bukur dhe shërben për kavajasin në zonë, ku ky i fundit lëshon të djathtën, ndërsa topi híqet nga një mbrojtës bjellorus mbi vijën fatale, i ndihmuar edhe nga një prékje me dorë. Protéstojnë kuqezinjtë për penallti, por nuk është i këtij mendimi arbitri suedez, që lë lojën të vijojë.

Në minutën e 11’, Hysaj kombinon bukur me Abrashin dhe gjen saktë në zonë Rey Manajn, i cili kordinohet mirë dhe gjùan me të parën, por topi përfùndon pak mbi kuadratin e portës.

Sfida zhbllòkohet në minutën e 23-të, kur pas një zbrítjeje të shpejtë të kuqezinjve, Cikalleshi shërbehet në zonë, zotëron topin, del jashtë 16-metërshit dhe lëshon një të majtë poténte, që ndihmohet nga një devijim i Keidi Bares duke përfùnduar në rrjetën e portës kùndërshtare.Image may contain: 11 people, outdoor

Pas këtij goli vendasit provojnë të zgjohen dhe ndërtojnë disa aksione, por nuk kanë fòrcën e duhur për të kércénuar portën e Strakoshës, pasi treshja e mbrotjes sonë Dermaku-Gjimshiti-Veseli janë gjithmonë gati për të larguar rrezíkun.
Nga ana tjetër kuqezinjtë ulin intensítetin në sulm dhe mjaftohen me një qarkullim më të déndur të topit, por nuk arrijnëtë kërcénojnë seriozisht portën e ekipit bjellorus dhe kështu skuadrat i drejtohen dhomave të zhveshjes me rezultatin 0-1.
Pjesa e dytë starton njësoj siç u mbýll e para, me bjellorusinë më aktive e cila léshohet në kërkim të golit të barazimit por kuqezinjtë tanë janë të rreshtuar mirë në gjysmëfushën e tyre duke mbajtur rrezíkun larg portës së Strakoshës.

Pas 2-3 këndoreve radhazi, vendasit kërcénuan me një godítje të rrezíkshme, por që ishte qëndrore dhe përfùndoi në duart e Strakoshës i cili ishte i pozícionuar mjaft mirë. Trajneri Reja bën lëvizjet e para, duke hedhur në fushë Roshin në vend të Trashit dhe më pas Balajn në vend të Cikalleshit.

Lëvizjet e trajnerit italian janë te sakta sepse japin efektin e duhur, pasi nga një kombinim i bukur mes Roshit dhe Bares bën të mundur që Bare të shënojë golin e dytë, pas një gjùajtjeje nga brenda zonës, e devijuar edhe nga një mbrojtës bjellorus.

Goli i dytë është deçiziv per ekipin tone pasi na çliron dhe marrja e tre pikëve tashme nis të bëhet realitet sa me shumë. Çunat Kuq e Zi nisin të zbrésin më shpesh drejt portës kundërshtare duke prodhuar një sùlm të shpejtë dhe është Roshi që provon të gjejë golin e tretë, por gjuajtja e tij grùshtohet nga portieri vendas.Image may contain: 2 people, people playing sports and outdoor

Katër minutat shtesë të akorduara nga arbitri suedez nuk sjellin asgjë. Kështu kuqezinjtë festojnë me meritë suksesin në sfidën shumë të véshtirë kùndër Bjollorusisë.

Kombëtarja Shqiptare merr tre pikët në transfertën ndaj Bjellorusisë dhe konfirmohet si pretendentja kryesore për kreun e grupit 4. Sfida e radhës do të jetë tri ditë më vonë në “Air Albania” përballë Lituanisë.

Formacionet zyrtare:

Bjellorusia: Gutor; Zolotov, Martynovich, Naumov, Bordachev; Nekhaychik, Yablonski, Selyava, Stasevich; Dragun, Lisakovich
Shqipëria: Strakosha; Dermaku, Gjimshiti, Veseli; Trashi, Hysaj, Abrashi, Gjasula, Bare; Manaj, CikalleshiImage may contain: 1 person, playing a sport and outdoor