Shuhen shpresat për paqe?! Putini do të sulmojë Ukrainën në pranverë

Shuhen shpresat për paqe?! Putini do të…

Një politikan bjellorus është shprehur se Rusia pp planifikom të vendosë 120,000 trupa në territorin e Bjellorusisë për të sulmuar Ukrainën në pranverë.

Ai shton se Moska ka disa muaj që e ka hartuar këte plan.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti bjellorus Alexander Lukashenko po planifikojnë një pushtim të Ukrainës nga Bjellorusia pranverën e ardhshme.Sipas burimeve tona, rusët duan të dislokojnë deri atëherë 120 mijë ushtarë në Bjellorusi”, thekson Latuska.

Ai shton se janë krijuar 4 baza ushtarake ruse ku në secilën janë vendosur 5000 ushtarë. Latushka shprehet se ky plan do ta detyronte Ukrainën të tërheq trupat e saj nga jugu ose lindja.

Disa ditë më parë Rusia bëri disa sulme raketor në Ukrainë dhe shkak u bë shpërthimi i urës në Krime.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit