Singapori ekzekuton burrin që trafikoi një kilogram kanabis

Singapori ekzekuton burrin që trafikoi një kilogram…

Një burrë nga Singapori i dënuar për trafik të një kg kanabis u ekzekutua të mërkurën. Ky dënim është kritikuar nga grupet e të drejtave dhe aktivistët për ashpërsinë e tij në një kohë kur shumë vende të tjera, duke përfshirë vendet fqinje, kanë adoptuar një qasje më të butë ndaj drogës dhe dënimit me vdekje. 

Ndërsa kanabisi është legalizuar në një numër në rritje vendesh në mbarë botën, Singapori mban disa nga ligjet më të ashpra të drogës në botë dhe qeveria e saj mbetet e bindur se dënimi me vdekje funksionon për të penguar trafikantët e drogës dhe duhet të mbetet në fuqi për të ruajtur sigurinë publike.

Tangaraju Suppiah, një 46-vjeç nga Singapori, u dënua me vdekje të mërkurën në burgun Changi, tha Shërbimi i Burgut të Singaporit në një deklaratë të shkurtër. Motra e tij Leelavathy Suppiah i tha CNN se vëllai i saj ishte varur dhe se familja kishte marrë një certifikatë vdekjeje. Ky ishte ekzekutimi i parë i Singaporit në gjashtë muaj. 

Në ditët para dërgimit të Tangaraju në vendin e ekzekutimit, anëtarët e familjes dhe aktivistët bënë thirrje publike për mëshirë dhe vunë në dyshim sigurinë e dënimit të tij. Zyra e Bashkimit Evropian në qytet-shtetin dhe një zyrë e të drejtave të Kombeve të Bashkuara i kishin bërë thirrje gjithashtu Singaporit që të mos kryente varjen e tij./ CNN

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit