Sinoptikanët: Si do të jetë moti ditën e fundit të vitit dhe në 1 Janar

Sinoptikanët: Si do të jetë moti ditën…
Sinoptikanët thonë se dita e fundit për vitin 2020 do të ndikohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme, ku do të ketë mot të vranët dhe reshje shiu që në orët e para të ditës, me intensitet mesatar e deri të lartë në veriperëndim e jugperëndim të vendit.

Në orët e pasdites parashikohet gradualisht që reshjet e shiut do të humbasin intensitet e territor duke marrë karakter lokal.

Në lartësinë mbi 400 metra në veri-verilindje dhe lartësinë mbi 900 metra në juglindje reshjet e shiut do të konvertohen në reshje bore.

Dita e parë e viti 2021 parashikohet me mot mot me alternime vranësirash dhe kthjellime. Temperaturat pritet të pësojnë rënie të ndjeshme në vlerat e mëngjesit.

Era parashikohet të jetë kryesisht nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës fiton shpejtësi deri në 12-18m/sek.

 

burimi: tpz

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit