Skandalizohet nëna pasi sjell vajzën 14-vjeçare në Shqipëri: Dje vishte bluzë me Topolino, sot vë make-up si grua

Skandalizohet nëna pasi sjell vajzën 14-vjeçare në…

Po bën xhiron e rrjeteve sociale shkrimi i një nëne të shqetësuar. Ajo shkruan se u kthye me familjen në Shqipëri për të hapur një biznes në Tiranë.

Pasi vajzën 14-vjeçare e regjistroi në një shkollë private pa ndryshim rrënjësor tek e bija. Nëna shkruan se e bija vishte bluzë me topolino kur Ishte në Itali e këtu vë grim e parfumoset.

Ajo ahton se gjithçka ka ardhur pasi e bija zuri shoqëri me moshatare të saj në klasë të cilat e mbajnë veten tej mase për moshën që kanë.

SHKRIMI I NËNËS SË SHQETËSUAR

Jam nëna e një vajze 14 vjèçe e gjsymë dhe një djali 8 vjèç. Vjet u kthýem familjarisht nga èmígracioni në Itali dhe hapëm një biznes në Tiranë. Tani në shtator regjístrova vajzèn në klasë të nëntë. Duke qenë se kishte pròblème me gjuhën e fùtëm në një shkòllë private, për më shumë përkushtim nga mësuesit meqë ka dhe provime.

Vajza ime është një natyrë shumë e thjeshtë, vishèt vetëm me xhinse dhe bluza me kapuç. Por që kur fílloi shkòlla, e kam parë që rri më shumë párá pasqyrës. Kreh vetùllat, parfumòset, ka vënë nja 10 byzylykë në një dorë dhe kur íkën në mëngjes për tek furgoni, íkën me kokëùlur të mòs i shoh tualetin.

Kur e pyeta për shoqet që ka në klasë më tha që janë shumë të mira dhe ka zènè shpèjt shoqëri me to, prandáj dje vajta vetë në shkòllë. U skandálizova nga mënyra se si dùkeshin vajzat këtu në krahasim me báshkëmòshataret e tyre në Itali.

Ca me flokë të lyer, pothuajse të gjítha me grim, me vetùlla të trashura, piercing e c’të të them tjetër. Shyqyr që shkòlla ka uniformë se pale ç’do kishin veshur.

Thashë me vete ‘Ku u kthýem?’ Deri ca muaj më parë, vajza ime vishte akòma bluza me Topolino, tani ndrýshoi si nata me ditën. Ndoshta kam mèrakun e nënës, por mua këto sjellje më dùken shumë pròblèm.

Që 14 vjèç kaq provokuese, këto sjellje mùnd t’i bëjnë të ndërtojnë márrëdhnie që tani dhe pastaj ne prindërit s’do të kemi gjë në dorë. E kuptoj që kanë qejfet e mòshës, po dua të di, a ju dùket normale një rritje e tillë párá kohe, kur kanë aq shumë për të shijuar akòma nga kjo mòshë e freskët?

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit