Spanja po ofron udhëtime falas me tren deri në fund të vitit 2023

Spanja po ofron udhëtime falas me tren…

Po planifikoni një udhëtim në Spanjë? Nëse po, ju jeni me fat, sepse jeni gati të kurseni shumë para. Në shtator 2022, qeveria spanjolle vendosi që një pjesë e madhe e udhëtimeve të bëheshin me tren në vend për të luftuar ndikimet e inflacionit. Ndërsa iniciativa fillimisht ishte menduar të përfundonte në pranverën e vitit 2023, The Points Guy raporton se Ministrja e Financave e vendit, María Jesús Montero, e ka zgjatur tani atë deri në dhjetor 2023.

Ne do ta shndërrojmë këtë politikë në një politikë strukturore dhe do të shohim rezultatet konkrete të transportit publik për të reduktuar dioksidin e karbonit. Është një politikë prioritare në vitet e ardhshme”, tha Montero në një deklaratë. 

Për të marrë biletat tuaja falas të trenit, do t’ju duhet të vendosni 10 euro (rreth 11 dollarë) për shërbimet e udhëtarëve dhe 20 euro (rreth 22 dollarë) për trenat me distanca të mesme, të cilët mbulojnë distanca deri në rreth 186 milje. 

Si turist, ju mund të udhëtoni midis disa qyteteve të mëdha, si Barcelona, Bilbao, Sevilja dhe Madridi, si dhe shumë qytete më të vogla falas. Megjithatë, vlen të përmendet se disa rrugë kryesore treni, të tilla si udhëtimet me shpejtësi të lartë, nuk janë pjesë e nismës, kështu që mund të duhet pak më shumë se zakonisht për të shkuar nga një vend në tjetrin.

Spanja nuk është vendi i parë evropian që ka luajtur me uljen e kostove të transportit publik. Vitin e kaluar, kompania kombëtare hekurudhore e Gjermanisë, Deutche Bahn, nisi një skemë biletash prej 9 € në muaj, e cila zgjati nga qershori në gusht. Ndërkohë, nisma e Austrisë “Klimaticket” u ofroi vendasve leje vjetore të transportit publik me çmim prej 1,095 € (rreth 1,198 dollarë), ose 21 € (afërsisht 22,99 dollarë) në javë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit