Studim/ Mbrojtja nga Covid mund të rritet nga gjenet

Studim/ Mbrojtja nga Covid mund të rritet…

Disa njerëz me “gjene fati” ose ADN të caktuar mund të kenë mbrojtje shtesë të fortë pas vaksinave kundër Covid, thonë shkencëtarët nga Universiteti i Oksfordit.

Studiuesit zbuluan se njerëzit me një version të një gjeni të quajtur HLA-DQB1*06 kishin një përgjigje më të madhe të antitrupave pas vaksinimit se të tjerët.

Rreth 30 deri në 40% e popullsisë së Mbretërisë së Bashkuar e kanë këtë lloj.Puna paraprake shfaqet në Nature Medicine.

Nevojiten më shumë kërkime për ta konfirmuar atë.Ekspertët thonë se vaksinat janë mënyra më e mirë që njerëzit mund të mbrohen nga Covid

Njerëzit po ftohen për përforcues këtë vjeshtë për të rritur imunitetin e tyre.Ekziston frika e një gripi dhe “twindemic” Covid këtë dimër, dhe zyrtarët thonë se ata që kualifikohen për jabs falas duhet t’i marrin ato.

Sa njerëz kanë pasur përforcues deri më tani?Kush mund të marrë një përforcues Covid këtë vjeshtë?Studiuesit analizuan mostrat e gjakut nga njerëzit që morën pjesë në pesë prova të ndryshme, duke përfshirë 1,600 të rritur që kishin vaksinën Oxford-AstraZeneca ose Pfizer-BioNTech si vaksinën e tyre të parë.

Ata zbuluan se njerëzit që mbanin variantin e gjenit kishin më shumë gjasa të kishin nivele më të larta të antitrupave – proteina që njohin dhe sulmojnë koronavirusin – një muaj pas injektimit të tyre të parë sesa njerëzit që kishin versione të tjera të gjenit.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit