Stuhi e fortë në Kaliforni, shtëpitë dhe bizneset bllokohen në dëborë

Stuhi e fortë në Kaliforni, shtëpitë dhe…

Një stuhi dëbore ka përfshirë Kaliforninë veriore në SHBA, që nga mbrëmja e së enjtes së kaluar, duke shkaktuar probleme serioze në dhjetëra zona, veçanërisht në Sierra Nevada.Sasia e mëdha e borës shkaktoi bllokime trafiku në shumë rrugë, me drejtues të bllokuar në makinat e tyre për orë të tëra. Qindra shtëpi dhe biznese janë fundosur në dëborë në Liqenin Donner. Reshjet e vazhdueshme të borës prej 48 orësh kanë shkaktuar dhjetëra probleme me furnizimin me energji elektrike dhe ujë.Sipas mediave të huaja, shoejtësia e erës deri në 305 km/h ka bërë që të mbyllen janë parqet kombëtare, vendpushimet e skive dhe një rrugë arteriale ekskluzivisht për kamionë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit