Sudan/ 97 të vdekur, 365 të plagosur nga lufta mes paraushtarakëve dhe ushtrisë

Sudan/ 97 të vdekur, 365 të plagosur…

Të paktën 97 civilë janë vrarë dhe 365 të tjerë janë plagosur, që nga përplasja midis ushtrisë sudaneze dhe paraushtarakëve. Lajmin e bëri të ditur në një deklaratë Shoqata e Mjekëve Sudanezë.

Organizata, pjesë e sistemit të OKB-së, ka shkaktuar vdekje në shtetet e Khartoum-it, Kordofanit të Jugut, Darfurit të Veriut etj. nga e enjtja. OBSH theksoi se spitalet në kryeqytetin Khartoum, shtëpia e rreth 6 milionë civilëve, u pushtuan nga viktima gjatë përleshjeve, ku u përdorën automjete të blinduara, artileri dhe avionë.

Shumë nga nëntë spitalet që presin civilë të plagosur përballen me mungesë gjaku, materialesh transfuzioni dhe furnizime të tjera kritike. Ndërprerjet e ujit dhe energjisë elektrike dhe mungesa e karburantit për funksionimin e gjeneratorëve të spitaleve e bëjnë edhe më të vështirë funksionimin e tyre.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit