Sulm me thikë në Paris, plagosen tre persona

Sulm me thikë në Paris, plagosen tre…

Një person është arrestuar pasi tre persona u goditën me thikë në një stacion hekurudhor të frekuentuar në Paris. Raportimet e mediave dhe të autoriteteve thanë se sulmuesi i supozuar u kap fillimisht nga pasagjerët dhe një agjent sigurie në Gare de Lyon pak para orës 8 të mëngjesit të së shtunës, përpara se oficerët të arrinin në vendngjarje. Zyrtarë të policisë deklaruan se të nga dhënat e hershme doli se sulmi nuk ishte i lidhur me terrorizmin. Policia gjithashtu ka hapur një hetim zyrtar për sulmin.

Tre viktimat, të cilët ndodheshin në sallën numër tre të stacionit, pësuan lëndime jo të rrezikshme për jetën. Dy prej tyre u dërguan në spital, ku për njërin u tha se kishte një plagë të rëndë. Mediat franceze raportuan se i arrestuari, i cili dyshohet se mbante një thikë dhe një çekiç, ishte me origjinë nga Mali dhe i kishte treguar policisë një leje drejtimi italiane gjatë arrestimit.

Gazeta Le Figaro tha se burri, 32 vjeç, ishte përpjekur t’i vinte zjarrin çantës së shpinës para se të arrinte policia. Gazeta citoi një burim policor të thoshte se ai dukej se kishte ç’rregullime psikologjike.

Një burim i policisë për gazetën Le Figaro deklaroi se profili është i dikujt që është i të pastrehë dhe i dikujt me probleme psikiatrike.

Këtë mëngjes në Gare de Lyon një individ plagosi tre persona me thikë përpara se të arrestohej. Një person është plagosur rëndë dhe dy të tjerë pësuan lëndime më pak të rënda. Ata janë trajtuar nga urgjenca. Faleminderit atyre që frenuan autorin e këtij akti të papranueshëm.” – ka deklaruar Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin në rrjetin social X.

Vitin e kaluar në kryeqytetin francez ka pasur disa sulme me thikë. Në dhjetor një francez 26-vjeçar vrau me thikë një turist gjerman pranë Kullës Eifel.

Në janar të vitit të kaluar, gjashtë persona u plagosën në një sulm me thikë në Gare du Nord në Paris ku sulmuesi u qëllua tre herë nga policia.

Gare de Lyon është një nga gjashtë stacionet kryesore hekurudhore në Paris i cili shërben për trenat kombëtarë në juglindje të Francës dhe lidhjet ndërkombëtare me Zvicrën, Italinë dhe Spanjën. Është gjithashtu një qendër për shërbimet e trenave periferike në metronë e Parisit.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit