Sulm në kampin e refugjatëve në Gaza, 13 të vrarë, mes tyre edhe fëmijë

Sulm në kampin e refugjatëve në Gaza,…

Të paktën 13 persona u vranë, duke përfshirë shtatë fëmijë, pas një sulmi në kampin e refugjatëve Al-Maghazi në qendër të Gazës. Owdetallah, i cili jeton në kamp, ​​tha për  CNN se dëgjoi një shpërthim rreth orës 3:40 pasdite me kohën lokale të martën.

Unë vrapova menjëherë për të parë se çfarë ndodhi dhe gjeta trupa të pajetë në tokë. Njerëzit duke bërtitur, fëmijët duke bërtitur. Fëmijë të vdekur në tokë. Ata thjesht po luanin futboll dhe u vranë”, tha ai.

Që nga fillimi i luftës midis Izraelit dhe Hamasit në tetor, më shumë se 10,000 gra janë vrarë në Gaza, sipas vlerësimeve të UN Women.

Sipas raportit, më shumë se 1 milion gra dhe vajza palestineze në Rripin e Gazës po vuajnë nga uria, pa pothuajse asnjë akses në ushqim, ujë të pijshëm, tualete funksionale ose ujë të rrjedhshëm, duke krijuar rreziqe kërcënuese për jetën.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit