Sulmet ajrore izraelite goditën kampin e spitalit në Gaza

Sulmet ajrore izraelite goditën kampin e spitalit…

Një sulm ajror izraelit goditi një kamp tende brenda kompleksit të Spitalit pranë Al-Aksa në Deir el-Balah në qendër të Gazës të dielën.

“Qendra e komandës dhe terroristët u goditën saktësisht, me qëllim minimizimin e dëmit ndaj civilëve të pa përfshirë në zonën e spitalit, ndërsa ndërtesa Al-Aksa nuk u dëmtua.” tha ushtria.

Mijëra njerëz janë strehuar në tenda në oborrin e spitalit për t’i shpëtuar luftimeve në Gaza.

Gazetarët kanë përdorur edhe oborrin e spitalit si një vend të sigurt për të punuar.

Një reporter i agjencisë së lajmeve AP që ishte aty pranë për të filmuar pasojat e grevës dhe tha se njerëzit, përfshirë gra dhe fëmijë, u shpërndanë dhe bërtisnin, sipas tij dy persona u vranë dhe 15 të tjerë u plagosën në sulmin ajror.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit