Sulmet e Rusisë, ushtria ukrainase rrëzon 13 dronë 'kamikazë'

Sulmet e Rusisë, ushtria ukrainase rrëzon 13…

Ushtria e Ukrainës tha se ka rrëzuar 13 drone “kamikaze” mbi rajonin jugor të Mykolaiv gjatë natës, sipas një deklarate në Telegram të mërkurën.

“Gjatë natës së 18-19 tetorit, armiku sulmoi dy herë rajonin e Mykolaiv-it me dron kamikaze ‘Shahed-136’”, thuhet në deklaratën e Forcave të Armatosura.

“Njëmbëdhjetë u qëlluan nga mbrojtja ajrore e komandës ajrore “Jug”, dy të tjerë – nga ushtarët e Gardës Kombëtare të Ukrainës dhe Shërbimit Shtetëror Kufitar të Ukrainës.

Në një postim të mëparshëm, ushtria tha se 12 dronë në total ishin nxjerrë.

Ukraina është përballur me një sulm të gjerë në infrastrukturën kritike dhe burimet e energjisë këtë javë duke përfshirë dronët dhe raketat e lundrimit.

Çfarë janë dronët “kamikaze”?

Ndryshe nga dronët ushtarakë më tradicionalë, më të mëdhenj dhe më të shpejtë që kthehen në bazë pas hedhjes së raketave, dronët “kamikaze” janë krijuar për t’u përplasur me një objektiv dhe për të shpërthyer, duke shpërthyer kokën e tyre të luftës dhe duke shkatërruar dronët në proces.

Ushtria ukrainase dhe inteligjenca amerikane thonë se Rusia po përdor drone sulmuese të prodhuara nga Irani.

Zyrtarët amerikanë i thanë CNN në korrik se Irani kishte filluar të shfaqte dronët e serisë Shahed në Rusi në aeroportin Kashan në jug të Teheranit muajin e kaluar.

Në gusht, zyrtarët amerikanë thanë se Rusia i kishte blerë këta dronë dhe po trajnonte forcat e saj se si t’i përdornin ato. Sipas presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, Rusia ka porositur 2,400 drone Shahed-136 nga Irani.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit