E mbani mend Sulon e “Lulëkuqe mbi mure”? Ja çfarë bën ai sot

E mbani mend Sulon e “Lulëkuqe mbi…

Në filmat shqiptar të lùftës prezenca fëmijëve ka qenë e rëndësishme.

Shumë filma që janë realízuar për Lùftën Antífashíste Nacíonal-Çlírímtare kanë në përbërjen fëmijë që më pas janë kthýer në héronj të asaj kohe për shumë bashkëmoshatarë që sot, sigurisht, nuk janë më të tillë.

Një ndër filmat më të ndjékur është dhe ai “Lulëkuqe mbi mure”. Në këtë film trajtohet çështja e fëmijëve jetím në kohën e lùftës.

Rolin e aktorit kryesor e luante i madhi Kadri Roshi, ndërsa një tjetër rol protagonist ishte ai i Sulos, që interpretohej nga aktori Krenar Arifi.

Sulo préku zemrat e të gjithëve, për shkàk të fundit tràgjik që pati në film.

Kanë kaluar shumë vite dhe Krenar Arifi ka ndryshuar shumë, aq shumë sa është e vështírë ta njohësh. Ai nuk e ndòqi rrugën e kinematografisë.

Informacioni në rrjet është i cùnguar dhe për fat të keq Arifi duket të mos jetë shumë familjar me rrjetet sociale për të marrë ndonjë detaj a foto më shumë.

Filmi ‘Lulëkuqet mbi mure’ është një prodhim i Kinostudios Shqipëria e Re me regjisor Dhimitër Anagnostin i vitit 1976, skénari i të cilit u bazua në romanin “Bonjakët” të shkrimtarit Petraq Qafëzezi.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit