Të gëzuar, familja e Rishi Sunak në Indi po përgatitet për festë

Të gëzuar, familja e Rishi Sunak në…

Kjo e premte premton të jetë festa më e mirë e jetës së Ajay Berry. Ai është një nga rreth 100 të afërmit e Rishi Sunak, kryeministrit të ri të Britanisë, i cili jeton në qytetin e zhurmshëm perëndimor indian të Ludhiana.

Lidhja jonë me Rishin ishte një sekret i mirëmbajtur familjar,” tha zoti Berry, 48 vjeç. “Të gjithë në qytet u tronditën shumë kur lajmi u bë publik këtë javë. Kemi pasur njerëz që kanë ardhur në shtëpinë tonë pa pushim për të na uruar.”

Të premten do të kërcejmë dhe kërcejmë. Ndoshta në muzikën tradicionale Punjabi, por mendoj se do të duhet të dëgjojmë edhe disa melodi angleze.”

Z. Berry është kushëriri i dytë i zotit Sunak – gjyshërit e tyre ishin vëllezër. Sipas zotit Berry, gjyshi nga nëna e Sunak-ut, Raghubir Sain Berry, u rrit në një shtëpi të thjeshtë dykatëshe të rrethuar nga fusha me rërë në një fshat në shtetin indian të Punjabit.

Një nga pesë vëllezërit, Raghubir emigroi në Tanzani në vitet 1950 dhe më pas në MB në vitin 1966. Ai vazhdoi t’i bashkohej Inland Revenue dhe madje u bë Anëtar i Perandorisë Britanike në listën e Nderimeve të Mbretëreshës në vitin 1988, në njohje për tre dekadat e tij të punës në Shërbimin Civil.

Tre nga vëllezërit e Raghubir mbetën në Indi, duke krijuar përfundimisht një biznes të pijeve alkoolike në shtetin e Punjabit. Njëri prej tyre ishte gjyshi i zotit Berry.

Ai tani drejton biznesin familjar në koordinim me disa nga kushërinjtë e tjerë të Sunak dhe është bërë një nga baronët kryesorë të alkoolit në Punjab, duke drejtuar mbi 200 dyqane pijesh alkoolike në të gjithë shtetin dhe duke u shitur pije alkoolike disa prej politikanëve kryesorë të rajonit.

Ai thotë se birra indiane, përfshirë Kingfisher, dhe uiski skocez të importuar, duke përfshirë Jonny Walker dhe Chivas, janë aktualisht produktet e tij më të shitura.

Ai pranon se mjaft shishe me Jonny Walker janë lënë mënjanë për festën e madhe të së premtes. Ndërsa familja janë shfaqur si pronarë të suksesshëm biznesi të klasës së mesme, ka ende mosbesim se një prej tyre mund të jetë ngritur në një nga pozitat më të fuqishme politike në botë.

“Në familje, Rishi dihet se ka një personalitet të madh. Të afërmit që e kanë takuar thonë se ai është shumë i zgjuar dhe shumë i zgjuar”, thotë zoti Berry.“

Ai është gjithashtu shumë i lidhur me rrënjët dhe kulturën e tij. E di që një ditë së shpejti do të vijë të na vizitojë në Ludhiana dhe ne mund të thërrasim të gjithë familjen tonë për një darkë të madhe.

“Një pjesëmarrës i sigurt në festën e së premtes është Subhash Berry, xhaxhai i madh 74-vjeçar i zotit Sunak, dikur një politikan i lartë në partinë Janta Dal të Indisë, i cili doli pa sukses si deputet në dy zgjedhjet e viteve 1990.

Ndërsa Subhash pranon se promovimi i zotit Sunak do të thotë se ai nuk është më politikani më i famshëm i familjes, ai tha se është i kënaqur për nipin e tij.

“Rishi ka arritur një nivel suksesi që nuk ishte i mundur për mua dhe besoj se ai do të jetë i ndershëm dhe do t’i shërbejë mirë njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar,” tha Subhash Berry.

“Ai posedon cilësitë e mira që ne të gjithë i kemi në këtë familje. Aftësia për të qenë një menaxher i mirë dhe për të kuptuar nevojat e njerëzve. Unë mendoj se ne e kemi parë tashmë atë të demonstrojë këto aftësi gjatë pandemisë Covid-19 me skemën e pushimit.”

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit