Tërmet 7.5 ballë që goditi Tajvanin shënohen qindra të plagosur

Tërmet 7.5 ballë që goditi Tajvanin shënohen…

Një tërmet me magnitudë 7.5 i shakllës Rihter goditi Tajvanin mëngjesin e sotëm. Deri më tani raportohet për nëntë persona të vdekur dhe më shumë se 700 të plagosur, ndërkohë që më shumë se 87.000 familje kanë mbetur pa energji elektrike. Shërbimet e transportit janë pezulluar dhe po bëhet evakuimi i personave të cilët kanë mbetur nën rrënoja.

Një ndërtesë pesë-katëshe në Hualien u dëmtua rëndë. Kati i parë u shemb, duke lënë pjesën tjetër të mbështetur në një kënd 45 gradë.

Agjencia e Sizmologjisë e Filipineve u bëri thirrje gjithashtu banorëve në zonat bregdetare të disa provincave që të evakuohen

Tajvani është goditur nga tërmeti më i fortë në 25 vjet – duke shkaktuar shembje të ndërtesave.

Në vitin 1999 një tërmet goditi Tajvanin, me magnitudë 7.7 ballë, duke shkaktuar 2,400 të vdekur, duke plagosur rreth 100,000 dhe duke shkatërruar mijëra ndërtesa.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit