Tërmeti apokaliptik shkatërroi fshatin me 200 shtëpi/ Banori: Prisnim vdekjen!

Tërmeti apokaliptik shkatërroi fshatin me 200 shtëpi/…

Në lagjen Nurdağı Başpınar vetëm 10 nga 200 shtëpitë i mbijetuan tërmetit. Mehmet Gökkaya, një banor i fshatit i cili ishte nën rrënoja, tha: “Ne prisnim vdekjen. Është një mrekulli që po jetojmë”.

Lagjja Başpınar e lagjes Nurdağı të Gaziantepit ishte një nga vendbanimet që pësoi më shumë dëme nga tërmeti për shkak të vijës së thyerjes që kalonte nën të. Nga 200 shtëpitë e fshatit, 10 kanë mbetur në këmbë, shkruan CNN Turk.

Disa nga banorët e fshatit humbën të afërmit e tyre. Një numër i madh kafshësh kanë ngordhur. Në fshatin ku tërmeti i ktheu shtëpitë në një grumbull rrënojash dhe prishi disa institucione përfshirë çerdhe, pas tërmetit në disa vende është vërejtur një rrëshqitje dheu prej rreth 5 metrash.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit