Teuta ia del! I shènon 2 herë izraelitëve dhe kualifikohet në turin e dytë të Europa League

Teuta ia del! I shènon 2 herë…

Teuta ia del!

Një gol në minutën e 6 dhe një tjetër në të 87-ën i ka dhënë kualifikimin historik Teutës në turin e dytë elímínator të Europa League. Skuadra shqiptare e drejtuar nga Edi Martini ka mpòshtur pastër 2-0 në ‘Niko Dovana’ izraelitët e Beitar Jerusalem.

Pak çaste pasi nisi ndeshja, sùlmuesi Krasniqi gjeti momentin e duhur për të dërguar në rrjetë një kros nga e majta, duke zhbllòkuar shifrat. Teuta në vijim ishte e aftë të ruánte rezultatin dhe në disa raste të dilte në kundërsùlm të shpejtë, por duhet të vinte minuta e 87 për të dyfishuar shifrat. Autori i golit në këtë rast ishte sùlmuesi tjetër Rubin Hebaj.

Tani Teuta do të marrë pjesë në turin e dytë të Europa League, ndërsa avèntura e Beitar ndërprítet këtu. Si pjesmarrëse në turin e dytë Teuta do të fitojë edhe një shifër të konsiderueshme nga UEFA. Duke përfshirë edhe pjesmarrjen në turin e parë, shpërblimi shkon në 500 mijë euro.