Tim Burton thotë se nuk do të bëjë më filma me Disney

Tim Burton thotë se nuk do të…

Kushdo që shpreson për një vazhdim të Dumbo të 2019-ës mund të zhgënjehet pasi komentet e fundit nga regjisori i filmit sugjerojnë se ka të ngjarë të mos jetë më pjesë e këtyre filmave.

Dumbo i fundit është një riimagjinim i klasikut të animuar të vitit 1941, por ai mori komente të përziera nga fansat dhe kritikët kur u shfaq në kinema, me një rezultat 45 përqind të Rotten Tomatoes. Regjisori i filmit është Tim Burto, i cili tha se do të jetë filmi i fundit i Burton me Disney.

Regjisori ka një histori të gjatë me gjigantin e argëtimit, duke filluar karrierën e tij si animator përpara se të shkonte në Warner Bros, për të punuar në Big Adventure të Pee-Wee në vitet 1980.

Ai u kthye në Disney për të punuar në filma të tillë si Alice in Wonderland, Frankenweenie, dhe së fundmi, reboot Dumbo. Duke folur në një konferencë për shtyp në Festivalin Lumière në Lyon pas marrjes së çmimit Prix Lumière, Burton pranoi se puna në Dumbo e bëri të kuptonte se Disney ishte bërë shumë i madh për të. Ai tha: “Historia ime është se kam filluar atje. Unë u punësova dhe u pushova disa herë gjatë karrierës sime atje. Unë mendoj se ditët e mia me Disney kanë mbaruar, kuptova që isha Dumbo, që isha duke punuar në këtë cirk të tmerrshëm të madh dhe kisha nevojë për të ikur.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit