Trupat izraelite sulmojnë xhaminë Al Aksa dhe rrahin besimtarët

Trupat izraelite sulmojnë xhaminë Al Aksa dhe…

Videot virale nga brenda vendit të tretë më të shenjtë të Islamit tregojnë gra dhe fëmijë që bërtasin për ndihmë ndërsa trupat izraelite kryejnë sulme të pamëshirshme.

Avionët izraelitë kanë goditur Gazën në përgjigje të sulmit me raketa nga enklava palestineze, pasi policia izraelite bastisi kompleksin e Xhamisë Al Aksa gjatë natës.

Radio Hamas raportoi se sulmet izraelite mëngjesin e ditës së sotme goditën disa objektiva brenda qytetit të Gazës dhe në një kamp refugjatësh. Nuk pati raportime të menjëhershme për viktima.

Sulmet ajrore vijnë pasi trupat izraelite sulmuan vendin e tretë më të shenjtë të Islamit në Jerusalemin Lindor të pushtuar, duke përdorur bomba gazi dhe granata zanore ndërsa palestinezët luten në javën e dytë të Ramazanit. Dëshmitarët dhe Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze raportuan gjithashtu se trupat izraelite kanë rrahur besimtarët, duke lënë shumë të plagosur, duke rritur frikën për tensione më të gjera. 

Videot virale nga brenda vendit të tretë më të shenjtë të Islamit treguan gra dhe fëmijë që bërtisnin për ndihmë ndërsa trupat izraelite kryenin sulmin. Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze tha se ka vendosur ekipet e saj për të trajtuar të plagosurit. 

Besimtarët kanë brohoritur parulla kundër Izraelit ndërsa u detyruan të largoheshin nga xhamia. Ushtarët izraelitë gjithashtu thyen xhamat e pjesës jugore të xhamisë, thanë dëshmitarët. Policia izraelite tha në një deklaratë se ata arrestuan dhjetëra palestinezë që po praktikonin  itikaf, një praktikë fetare në të cilën muslimanët qëndrojnë në xhami gjatë natës për t’u lutur dhe recituar Kur’anin e Shenjtë. 

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit