Turqi/ Shkon në 8 numri i viktimave nga tërmetet që ranë mbrëmë, 300 të plagosur

Turqi/ Shkon në 8 numri i viktimave…

Numri i dy tërmeteve që goditën Turqinë dhe Sirinë mbrëmjen e djeshme, dy javë pas tërmeteve të fuqishëm që vranë më shumë se 47,000 njerëz, është rritur në tetë, ndërsa numri i të lënduarve në 300 të shëruar.

Ankthi dhe paniku i përhapur i shkaktuar nga lëkundjet e fundit ka tronditur një rajon që ende nuk po e merr dot veten nga shkatërrimi e shkaktuar në fillim të këtij muaji, shkruan “The Guardian”.

Aktiviteti sizmik u ndje në Egjipt, Izrael, Jordani dhe Liban, ku shkollat dhe shërbimet publike u mbyllën të martën, pjesërisht për të qetësuar njerzit. 

Miliona njerëz që u larguan nga qytetet e shkatërruara në të gjithë Turqinë jugore dhe Sirinë veriore janë të tronditur dhe pa shpresë për të ardhmen. 

Tërmeti i parë me magnitudë 6.3 goditi pranë qytetit turk Antakya, i cili u shkatërrua nga tërmeti i 6 shkurtit dhe është kryesisht i pabanueshëm. 

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit