Turqia i jep "dritën jeshile" hyrjes së Suedisë në NATO

Turqia i jep “dritën jeshile” hyrjes së…

Komiteti i Punëve të Jashtme i Parlamentit të Turqisë miratoi të martën ofertën e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n, duke e vendosur vendin nordik një hap më afër anëtarësimit në aleancën ushtarake.

Masa duhet të miratohet tani nga parlamenti, por nuk është caktuar një datë për votim dhe kreu i Komitetit të Punëve të Jashtme u tha gazetarëve të mos prisnin që kjo të ndodhë shpejt, shkruan NY Times. 

Që kur Suedia aplikoi për t’u bashkuar me NATO-n pas pushtimit rus të Ukrainës vitin e kaluar, Turqia e ka vonuar vazhdimisht procesin, duke thënë se Suedia, Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja duhet të plotësojnë kërkesat turke.

Si Suedia ashtu edhe Finlanda aplikuan për t’u anëtarësuar në NATO, një proces që kërkon mbështetje unanime nga 31 shtetet anëtare të aleancës.

Udhëheqës të shumtë të NATO-s kanë thënë se Suedia ka bërë gjithçka që është e nevojshme për t’u anëtarësuar dhe vonesat e përsëritura të Turqisë për të miratuar hyrjen e Suedisë kanë zemëruar anëtarët e tjerë të aleancës.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, përveç argumentit se Suedia duhet të godasë më shumë disidentët që vendi i tij i konsideron terroristë, e ka lidhur miratimin e pranimit të Suedisë me mosmarrëveshjet që Turqia ka me anëtarët e tjerë të NATO-s.

Nga Shtetet e Bashkuara, Turqia kërkon një paketë prej 20 miliardë dollarësh me avionë luftarakë F-16 të prodhimit amerikan dhe komplete të përmirësuara për avionët që ajo tashmë i ka. Administrata Biden ka thënë se e mbështet shitjen, por anëtarët e Kongresit kanë kundërshtuar.

Erdogan ka vënë në dukje gjithashtu se vendimi për Suedinë i takon parlamentit turk, jo atij, megjithëse partia e tij dhe aleatët e saj politikë mbajnë një pjesë komanduese të votave që mund ta kalojnë lehtësisht masën.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit