Uji i ambalazhuar, vrasësi i heshtur i organizmit tuaj

Uji i ambalazhuar, vrasësi i heshtur i…

Sipas një studimi të fundit uji i ambalazhuar që shitet në dyqane mund të përmbajë 10 deri në 100 herë më shumë copa plastike sesa ishte vlerësuar më parë.

Nanoplastikët janë aq të vegjël sa mund të migrojnë përmes indeve të traktit tretës ose mushkërive në qarkullimin e gjakut, duke shpërndarë kimikate sintetike potencialisht të dëmshme në të gjithë trupin dhe në qeliza, thonë ekspertët.

Sipas studimit, një litër ujë – ekuivalenti i dy ujërave të shisheve me madhësi standarde – përmbante mesatarisht 240,000 grimca plastike nga shtatë lloje të plastikës, nga të cilat 90% u identifikuan si nanoplastikë dhe pjesa tjetër ishin mikroplastikë.   

“Ky studim, më duhet të them, është jashtëzakonisht mbresëlënës. Puna që ata bënë për këtë ishte vërtet mjaft e thellë. … Unë do ta quaja atë novator,” tha Sherri “Sam” Mason, drejtore e qëndrueshmërisë në Penn State Behrend në Pensilvani, e cila nuk ishte e përfshirë në studim.

Zbulimi përforcon këshillat e ekspertëve të mbajtura prej kohësh për të pirë ujë rubineti nga enë qelqi ose çeliku inoks për të reduktuar ekspozimin, tha Mason.

Nanoplastika është lloji më shqetësues i ndotjes plastike për shëndetin e njeriut, thonë ekspertët. Kjo për shkak se grimcat e vogla mund të pushtojnë qelizat dhe indet individuale në organet kryesore, duke ndërprerë potencialisht proceset qelizore dhe duke depozituar kimikate që çrregullojnë endokrinën si bisfenolet, dhe metalet e rënda .

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit