Ukraina shkatërroi urën e vetme që e lidhte me Krimenë, Rusia rrit sigurinë

Ukraina shkatërroi urën e vetme që e…

Një shpërthim që dëmtoi rëndë pjesë të urës rrugore dhe hekurudhore midis Krimesë së aneksuar dhe kontinentit rus herët të shtunën, duket se është krijuar për të luajtur në talentin aktual të presidentit Vladimir Putin për të marrë vendime të këqija.

Kievi nuk ka marrë përgjegjësinë për shpërthimin e urës në ngushticën e Kerçit, ai ka marrë më parë meritën për një seri sulmesh ndaj objektivave në Krimenë e pushtuar nga Rusia gjatë verës.

Zyrtarët rusë thanë se një sasi e kufizuar e trafikut të makinave kishte rifilluar në pjesët e padëmtuara të rrugëve të urës deri në mbrëmjen e së shtunës dhe se shërbimet e trenave po rifillonin në hekurudhat e urës.

Por kamionëve iu kërkua të kalonin tragetet përtej ngushticës, raportoi media shtetërore.

Kalimet e trageteve të trazuara në mot të keq ose fluturime ngarkesash ajrore shumë të rrezikshme tani mund të nevojiten për të forcuar dërgesat ushtarake në Krime dhe drejt vijës së frontit, gjë që do të ushtrojë më shumë presion në një linjë të vetme hekurudhore më në lindje që vjen përmes Melitopolit përgjatë bregut të Detit Azov.

Ai ekspozon dobësinë tronditëse të shekullit të 20-të të forcave të armatosura dhe pushtimit të Rusisë: Ata kanë nevojë për hekurudha për të lëvizur, shkruan CNN.

Ukraina e ka synuar këtë sistem me saktësi të ngadaltë dhe me durim. Së pari Izium, i cili çoi në kolapsin rreth Kharkiv. Pastaj Lyman, i cili po çon në erozionin e kontrollit të Rusisë mbi Donetsk dhe Luhansk. Dhe tani Ura e Kerçit, e cila ishte bërë aq jetike për gjithçka që Rusia po përpiqet të mbajë në jug.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit