Ushtria e ukrainës koordinoi sulmin ndaj tubacioneve ruse

Ushtria e ukrainës koordinoi sulmin ndaj tubacioneve…

Vitin e kaluar gjatë konfliktit midis Ukrainës dhe Rusisë u shpërthyen tubacionet gazsjellës rusë Nord Stream dhe për këtë gjë u akuzua Rusia nga shtetet europiane me dyshimet se kjo u bë qëllimisht nga Rusia për të lënë pa burime ngrohje Europën.

Rusia dhe Presidenti Putin vitin e kaluar mohuan akuzat e vendeve të BE duke akuzuar drejtpërdrejt perëndimin për përfshirje në këtë ngjarje.

Një oficer i lartë ushtarak ukrainas me lidhje të thella me shërbimet e inteligjencës së vendit luajti një rol kyç në bombardimin e tubacioneve të gazit natyror Nord Stream vitin e kaluar, referuar zyrtarëve në Ukrainë dhe në Evropë, si dhe njerëz të tjerë me njohuri për detajet e operacioni i fshehtë, raporton Washington Post.

Roman Chervinsky, një kolonel i dekoruar 48-vjeçar që shërbeu në forcat e operacioneve speciale të Ukrainës, ishte koordinatori i operacionit Nord Stream, thanë njerëz të njohur me rolin e tij, duke menaxhuar logjistikën dhe mbështetjen për një ekip prej gjashtë personash që mori me qera një varkë me vela me identitete të rreme dhe përdorte pajisje zhytjeje në det të thellë për të vendosur ngarkesa shpërthyese në tubacionet e gazit.

Më 26 shtator 2022, tre shpërthime shkaktuan rrjedhje masive në tubacionet Nord Stream 1 dhe 2, të cilat shkojnë nga Rusia në Gjermani nën Detin Baltik. Sulmi la të paprekur vetëm një nga katër lidhjet e gazit në rrjet teksa dimri erdhi në atë kohë.

Chervinsky nuk veproi i vetëm dhe nuk e planifikoi operacionin, sipas njerëzve që njiheshin me rolin e tij, i cili nuk është raportuar më parë. Oficeri mori urdhra nga më shumë zyrtarë të lartë ukrainas, të cilët në fund i raportuan gjeneralit Valery Zaluzhny, oficerit më të lartë ushtarak të Ukrainës, thanë njerëz të njohur me mënyrën se si u krye operacioni.

Ata folën në kushte anonimiteti për të diskutuar detaje të ndjeshme në lidhje me bombardimin, i cili ka tensionuar marrëdhëniet diplomatike me Ukrainën dhe ka tërhequr kundërshtime nga zyrtarët amerikanë.

Ukraina ka nisur shumë operacione të fshehta kundër forcave ruse. Por sulmi i Nord Stream synoi infrastrukturën civile të ndërtuar për të siguruar energji për miliona njerëz në Evropë. Ndërsa Gazprom, konglomerati shtetëror rus i gazit, zotëron 51 për qind të Nord Stream, kompanitë perëndimore të energjisë, duke përfshirë Gjermaninë, Francën dhe Holandën, janë partnerë dhe investuan miliarda në projekt.

Ukraina ishte ankuar prej kohësh se Nord Stream do të lejonte Rusinë të anashkalonte tubacionet ukrainase, duke e privuar Kievin nga të ardhurat e mëdha tranziti.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit