Ushtria ukrainase: Rusia do të na pushtojë në 2022-in

Ushtria ukrainase: Rusia do të na pushtojë…

Sipas inteligjencës ushtarake ukrainase, Rusia po përgatitet të pushtojë Ukrainën në fillim të vitit të ardhshëm me forcë shumë më të madhe se çdo gjë e parë në konflikt deri më sot, raporton The Telegraph.

Kremlini kishte dërguar 92,000 ushtarë në kufirin e tij perëndimor dhe mund të nisë një ofensivë të shumëfishtë në janar ose shkurt, tha për Military Times Kyrylo Budanov, shefi i inteligjencës së mbrojtjes së Ukrainës.

Sulmi do të përfshijë sulme ajrore, si dhe sulme amfibe nëpërmjet porteve të Odessa dhe Mariupol, tha zoti Budanov.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit