Vajza blen kuletën Cartier për 1$ dhe e shet për 9,450 dollarë

Vajza blen kuletën Cartier për 1$ dhe…

Një vajzë zgjodhi të blinte një kuletë për 1 dollarë dhe më pas e harroi në grumbullin e rrobave. Një vit më vonë, falë ndihmës së punonjësve online, ajo zbuloi se ishte një pjesë e rrallë e cilësisë Cartier dhe e shiti për 9,450 dollarë. 

29-vjeçarja Chandler Lesesne West nga Charlotte, Karolina e Veriut, ndau një video në TikTok ku tregonte një çantë të vogël prej pëlhure. “Kjo është historia se si kjo kuletë antike që e bleva për 1 dollarë, përfundoi me vlerë dy deri në trefishin e qirasë sime”, tha ajo në fillim të videos.

West tha se ajo e hasi kuletën në nëntor 2021, ndërsa blinte artikuj për dyqanin e saj Etsy. Pasi bleu shumë veshje vintage për 75 dollarë, ajo shikoi përreth edhe për disa sende më të vogla dhe gjeti kuletën. 

Për më shumë se një vit, kuleta u la në një grumbull gjërash që West kishte planifikuar të studionte, por nuk kishte arritur, derisa e mori përsëri në nëntor 2022 për ta ekzaminuar. Pasi bëri disa kërkime fillestare në Google dhe nuk gjeti asgjë, iu drejtua një grupi në Facebook të dedikuar për identifikimin e veshjeve antike dhe të vjetra për ndihmë.

Ajo tha se mori një përgjigje duke i thënë se artikulli ishte një kuletë mbrëmjeje e artit të viteve 1920, dhe se gurët e çmuar në kops mund të ishin diamante të vërtetë, duke rekomanduar që West ta çonte në një dyqan bizhuterish për ta kontrolluar. 

West tha se ishte në dyshim për vërtetësinë e kuletës pasi nuk mund të shihte një etiketë brenda, derisa zbuloi një shenjë të Cartier në kapëse.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit