Vdes stilisti i famshëm francez Pierre Cardin

Vdes stilisti i famshëm francez Pierre Cardin

Projektuesi francez i modës Pierre Cardin vdíq të martën në një spital në Neuilly, në perëndim të Parisit, në moshën 98 vjeç, tha familja e tij për agjencinë e lajmeve AFP.

Cardin lindi në Itali në 1922 por emigroi në Francë si fëmijë i ri.

Cardin themeloi shtëpinë e tij të modës në 1950 dhe në dekadat në vijim ai ndërtoi një perandori globale të biznesit.

Ai u përshëndet për krijimet e tij vizionare, por edhe për sjelljen e rrobave me stil për masën e gjerë.

 

burimi: faxweb

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit