Video/ Gjyqi ndaj ish-krerëve të UÇK,  qytetarët nisen për protestë në Hagë

Video/ Gjyqi ndaj ish-krerëve të UÇK,  qytetarët…

Dhjetëra autobusë me shqiptarë kanë shkuar në Hagë në mbështetje të ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndaj të cilëve sot do të fillojë gjykimi. Sikur duket nga video, shumë protestues janë mbledhur për të kërkuar lirimin e tyre. Ata do të protestojnë përpara gjykatës me flamuj të kuq dhe plisa.

Autobusët kanë shkuar nga Gjermania, Austria, Zvicra e Belgjika dhe protesta pritet të nisë në orën 10:00, ndërkohë që gjyqi do të nisë tani Po ashtu, edhe dje në Prishtinë u mbajt Marshi për Drejtësinë, ku morën pjesë afër 100 mijë persona.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit