VIDEO/ Tërmeti i fuqishëm, shtëpi të rrënuara dhe qytetarë të tronditur që vërshojnë në rrugët e Petrinjas në Kroaci

VIDEO/ Tërmeti i fuqishëm, shtëpi të rrënuara…

Paraditen e sotme një tërmet i fuqishëm ndodhi në Kroaci në afërsi të kryeqytetit Zagreb. Kohëzgjatja e shkurtër e tërmetit bëri që të mos shkaktoheshin dëme kolosale si njerëzore ashtu edhe materiale.

Tërmeti kishte një madhësi prej 6.3 të shkallës Rihter dhe ndodhi në orën 11:20 me orën lokale.

Fuqia e tërmetit i tejkaloi kufijtë e Kroacisë duke u ndierë dhe në Itali, Hungari dhe Slloveni.

Menjëherë pas tërmetit, njerëzit në Zagreb vërshuan në rrugë.

“Kam dëgjuar që kopshti gjithashtu u shemb, nuk kishte fëmijë në kopsht, ne nuk e dimë nëse kemi ndonjë të vdekur “, thotë një person tjetër që ndjeu tërmetin.

 

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>Croatian town of Petrinja suffered a lot of damage in the earthquake today <a href=”https://t.co/W7ypSFj5vR”>pic.twitter.com/W7ypSFj5vR</a></p>&mdash; Based Croatia (@Based_Croatia) <a href=”https://twitter.com/Based_Croatia/status/1343887057253527553?ref_src=twsrc%5Etfw”>December 29, 2020</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

 

 

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit