Vritet kryebashkiaku, djali i tij i mitur i shpëton sulmit

Vritet kryebashkiaku, djali i tij i mitur…

Një grup burrash të armatosur vranë të shtunën mbrëma kryebashkiakun e një komuniteti në shtetin Michoacán, në Meksikën perëndimore, një zonë e copëtuar nga dhuna e bandave që kryesisht merren me trafikun e drogës, njoftoi zyra e prokurorit vendas.

Guillermo Torres, 39 vjeç, kryetari i bashkisë së Churumuco, dhe djali i tij, 14 vjeç, ishin objektivi i një sulmi nga persona të armatosur brenda një restoranti në Morelia, kryeqyteti i Michoacán. I mituri ka shpëtuar.

Kryebashkiaku Torres u zgjodh në vitin 2022, me ngjyrat e Partisë Revolucionare Institucionale (PRI), por ai së fundmi u largua nga ky fraksion dhe kaloi në anën e qeverisë MORENA.

Vrasja e tij erdhi në mes të fushatës përpara zgjedhjeve të përgjithshme të 2 qershorit, në të cilat rreth 20,000 zyra lokale, shtetërore dhe federale janë në kërkim, duke përfshirë presidencën dhe të gjitha vendet në të dy dhomat e Kongresit.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit