Vritet organizatori i bombardimeve në aeroportin e Kabulit, ku vdiqën 173 persona

Vritet organizatori i bombardimeve në aeroportin e…

Organizatori i sulmit vetëvrasës me bombë jashtë aeroportit ndërkombëtar të Kabulit në gusht 2021 që la 173 të vdekur, përfshirë 13 ushtarakë amerikanë, është vrarë nga talebanët. 

Sipas zyrtarëve amerikanë që folën në kushte anonimiteti ky terrorist, i cili nuk specifikoi identitetin e tij, as se si dhe kur u vra, ishte një figurë udhëheqëse e të ashtuquajturit Shteti Islamik në Khorasan (ISIS). 

ISIS mori përgjegjësinë për sulmin e 26 gushtit 2021, i cili u krye në mes të largimit kaotik të forcave amerikane nga Afganistani, gjë që shkaktoi kritika të ashpra. Sipas të njëjtave burime, SHBA-ja nuk ishte e

përfshirë në operacionin e kryer nga talebanët.

Agjencitë e inteligjencës amerikane po kërkojnë të konfirmojnë vdekjen dhe administrata e Presidentit Joe Biden po njoftonte familjet e anëtarëve të shërbimit amerikan që vdiqën në sulm përpara se të bënte ndonjë njoftim publik. / BBC

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit