Vritet planifikuesi i sulmeve të IS-it në Evropë

Vritet planifikuesi i sulmeve të IS-it në…

Ushtria amerikane thotë se një udhëheqës i lartë i grupit xhihadist Shteti Islamik (IS), i cili ishte përgjegjës për planifikimin e sulmeve në Evropë, është vrarë në një sulm në Siri.

Khalid Aydd Ahmad al-Jaburi vdiq të hënën, sipas Komandës Qendrore të SHBA. Asnjë civil nuk thuhet të jetë vrarë apo plagosur nga sulmi. Reaguesit e parë thanë se një burrë u vra në një sulm me dron të hënën në Sirinë veriperëndimore të kontrolluar nga opozita.

Organizata e Helmetave të Bardha shkroi në Twitter se një dron i paidentifikuar qëlloi një raketë në drejtim të xhihadistit në periferi të qytetit të Kili, në provincën Idlib.

Ekipet tona u përgjigjën dhe e dërguan personin e plagosur në spitalin Bab Al-Hawa, ku ai vdiq”, shtoi ajo.

Pro-opozitar Step News citoi burime lokale që e identifikonin njeriun si Khalid Abdullah al-Khulaif dhe thoshte se ai ka të ngjarë të ketë qenë një xhihadist i lartë nga provinca lindore e Deir al-Zour. Enab Baladi, një tjetër media pro-opozitës, raportoi se burri kishte mbërritur në zonë 10 ditë më parë dhe se ai kishte folur në një telefon celular kur ishte shënjestruar me një raketë Hellfire.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit