Zbulohen thesare të rralla vikinge në Danimarkë

Zbulohen thesare të rralla vikinge në Danimarkë

Thesare të rralla, duke përfshirë më shumë se 300 monedha argjendi, janë zbuluar pranë një kështjelle vikingësh në veriperëndim të Danimarkës. Lajmin e bëri të ditur menaxhmenti i muzeut që do t’i presë ato.

Një vajzë zbuloi thesaret vjeshtën e kaluar, ndërsa po kërkonte me një detektor metali në një zonë pranë një fushe misri. Monedhat e argjendit u zbuluan 8 kilometra larg kalasë së Firkatit, afër qytetit të Hobro, e cila daton në vitin 980 pas Krishtit.

Thesare si ky janë shumë të rralla”, tha për AFP drejtori i muzeut të Jutland-it të Veriut, Lars Christian Norbach.

U gjetën edhe monedha me origjinë arabe dhe gjermane, si dhe një copë bizhuteri, me peshë 500 gram, nga Skocia ose Irlanda. Muzeu Historik i Aalborg do të shfaqë thesaret nga 1 korriku.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit