Zbulohet çfarë gjendet në pikën më të thellë të oqeanit

Zbulohet çfarë gjendet në pikën më të…

Një zbulim relativisht i rëndë, për nga cilësimi u bë kohët e fundit në pjesën më të thellë të oqeanit… dhe mjerisht, nuk ishte ajo që prisnit, si për shembull qyteti i humbur i Atlantisit, por as më shumë e as më pak, një qese mbeturinash.

Tani, duke marrë parasysh që hendeku i marinës është pjesa më e thellë e oqeanit, do të prisnit gjithsesi që të bëheshin disa zbulime “të egra”. Gjendet në rreth 11 km thellësi dhe ndodhet diku midis Havait dhe Filipineve pranë ishullit të vogël të Guam, pika më e thellë në Tokë, sipas Scientific American.

Shkencëtarët pohojnë se arritja në shtratin më të ulët të oqeanit është po aq e vështirë sa dalja mbi sipërfaqe. Victor Vescovo ishte njeriu i fundit që hyri dhe arriti një thellësi të re rekord prej 10.9 km në prill 2019 në një nëndetëse Triton 36000/2, e ndërtuar për të përballuar presionin ekstrem, raporton LB.

Epo, eksploruesi amerikan hasi në një specie krustacesh të panjohur më parë, të gjatë me ngjyra të ndezura dhe një kërmill rozë. Megjithatë, Vescovo arriti të gjejë mbështjellës lëpirësesh dhe më konkretisht, një qese plastike pazari. Mbetjet plastike vijojnë një shqetësim i madh…

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit