Zelenski dënon sulmin e Iranit: Ukraina duhet mbrojtur si Izraeli

Zelenski dënon sulmin e Iranit: Ukraina duhet…

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski dënoi sulmin me dronë dhe raketa të Iranit ndaj Izraelit  dhe tha se vendi i tij kishte nevojë për ndihmë nga aleatët e tij për të shmangur kërcënimet nga ajri, ashtu siç bëri Izraeli.

Zelenski i bëri thirrje përsëri Kongresit Amerikan të miratojë një paketë jetike ndihme që është bllokuar nga grindjet politike për muaj të tërë. Forcat e Ukrainës po përballen me sulme të reja nga trupat ruse në lindje dhe sulme të përditshme në qytete dhe infrastrukturë nga raketat dhe dronët rusë.

Duke shkruar në platformën e mediave sociale X, Zelenski tha: “Veprimet e Iranit kërcënojnë të gjithë rajonin dhe botën, ashtu si veprimet e Rusisë kërcënojnë një konflikt më të madh, dhe bashkëpunimi i dukshëm midis dy regjimeve në përhapjen e terrorit duhet të përballet me një përgjigje të vendosur dhe të bashkuar nga Bota.”

Duke folur më vonë në fjalimin e tij me video të natës, Presidenti tha se bota kishte parë se “Izraeli nuk ishte i vetëm në mbrojtjen e tij, kërcënimet në qiell u shkatërruan gjithashtu nga aleatët e tij.

Irani ka furnizuar Rusinë me mijëra dronë kamikaze Shahed gjatë pushtimit të Ukrainës të nisur në shkurt 2022. Ata janë përdorur për të shterur mbrojtjen ajrore të Ukrainës dhe për të goditur infrastrukturën larg vijave të frontit.

Zelenski për muaj të tërë u ka kërkuar aleatëve perëndimorë të Ukrainës, veçanërisht Shteteve të Bashkuara, të thërrasin “vullnetin politik” për të siguruar mbrojtjen ajrore dhe armatimin që i nevojiten Ukrainës.

Presidenti tha të shtunën se Gjermania do t’i furnizojë Ukrainës një sistem të mbrojtjes ajrore Patriot të prodhuar nga SHBA dhe raketa të mbrojtjes ajrore në një “kohë kritike”.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit