Zelensky akuza Rusisë për komplot: Po planifikojnë sulm terrorist

Zelensky akuza Rusisë për komplot: Po planifikojnë…

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka akuzuar Rusinë për komplot për të hedhur në erë një digë të madhe që do të shkaktonte përmbytje masive një pjesë të Ukrainës jugore, ndërsa forcat e tij përgatiten të largojnë trupat e Moskës nga Kherson në një nga betejat më të rëndësishme të luftës.

Në një fjalim televiziv të premten, Zelenskyy tha se forcat ruse kishin vendosur eksplozivë brenda digës së Nova Kakhovka, e cila mban prapa një rezervuar të madh që dominon pjesën më të madhe të Ukrainës jugore, dhe se po planifikonin ta hidhnin në erë.

“Tani të gjithë duhet të veprojnë fuqishëm dhe shpejt për të parandaluar një sulm të ri terrorist nga Rusia. Shkatërrimi i digës do të nënkuptonte një katastrofë në shkallë të gjerë,” tha ai.

Rusia akuzoi Kievin në fillim të kësaj jave për planifikimin e shkatërrimit të saj, në atë që zyrtarët ukrainas e quajtën një shenjë se Moska mund ta hedhë në erë dhe të fajësojë Kievin. Asnjëra palë nuk dha prova për të mbështetur pretendimet e tyre.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit